2012. június 13., szerda

Boldog Apák Napját!

Érdekes módon az apák napja nincs kellő mértékben "reklámozva", sokan azt sem tudják, hogy egyáltalán van ilyen ünnep.

Ez valószínűleg azért lehetséges, mert egyre kevesebb az igazán gondoskodó és odaadó édesapa. Legtöbbször egy család széthullását az apa okozza. Az agresszív alkoholisták túlnyomó többsége férfi. Válás alkalmával pedig csak nagyon kirívó esetekben kerülnek a férfihoz az egykori házasok közös gyerekei. 

Szóval egyértelműen kijelenthetjük, hogy az apák napja kényesebb témának bizonyul globális szinten, mint mondjuk az anyák napja.


Nekem szerencsém volt, mivel az én édesapám igazi példakép a számomra. Persze neki is vannak hibái, de hisz kinek nincsenek?

És most jöjjön pár érdekesség a bölcs Wikipédiától:
Az apák napja egy világi ünnepnap, Magyarországon június harmadik vasárnapján ünneplik. (Vannak, akik – viccesen – május 19-ét, Ivó napját tartják apák napjának.) A 20. század elején kezdték el megtartani az anyák napja párjaként.


A katolikus egyház az apák napját hagyományosan március 19-én, Szent József napján tartja. A legtöbb országban világi ünnepként tartják számon.


Amerikában a Crestonban Washingtonban született Sonora Smart Dodd volt az ünnep megalapításának legnagyobb kezdeményezője. Apja, a háborús veterán William Jackson Smart egyedül nevelte fel hat gyermekét. A hölgynek az adta meg a kellő önbizalmat, mikor Anna Jarvis megalapította az anyák napját. Az apák napjának eredeti tervezett dátuma június 5., édesapja halálának évfordulója lett volna, de nem volt elég idő megbeszélni a részleteket a szervezőkkel, így június harmadik vasárnapján tartották, és tartják ma is. Az első apák napja 1910. június 19-én volt Spokane-ben.


A William Jennings Bryanhez hasonló személyek segítségével lett szélesebb körben ismert ez az ünnep. Az apák napját 1916-ban az akkori amerikai elnök, Woodrow Wilson is megtartotta családjával, majd Calvin Coolidge 1924-ben javaslatot tett, hogy nyilvánítsák nemzeti szabadnappá. Az ünnepet hivatalosan 1972-ben Richard Nixon ismerte el.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...